Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hayatımızda büyük yere sahip olan ayakkabı vazgeçilmez ihtiyaçlardan bir tanesi olmaktadır. Olmazsa olmaz ayakkabı için her mekanda farklı ve doğru ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Nasıl ki spor yaparken topuklu bir ayakkabı tercih edilmez ise şık bir davette güzel bir elbisenin altına spor ayakkabı da giyilmez.

 Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabı seçimi yapılırken kullanılacak mekana uygunluğu yanı sıra daha da önemlisi ayağın rahatlığı ve sağlıklı kalmasıdır. Doğru bir ayakkabı seçimi kaliteli zaman geçirilmesine yardımcı olur. Aynı şekilde yanlış yapılan bir ayakkabı seçimi ise ayak sağlığını ve kan dolaşımını etkiler.

Ayakkabı seçerken; sadece bir ayakkabı deyip geçmemekte fayda var. Ayağınızdaki ayakkabı bazen olayların belirleyici niteliği olabilir. Mesela önemli bir toplantıda çok şık bir kıyafet ve gayet şık bir ayakkabı giydiğinizi düşünelim. Oldukça önemli bir rapor sunuyorsunuz ve bu ayakkabı şık olabilir ama sizi rahatsız ediyor ise sunumunuzun verimli geçmesine engel olur. Bu sebeple de sürekli dikkat dağınıklığı yaşarsınız. Sizde olan heyecan yerini acıya bırakacak ve sunum yaklaşık %50 oranında ayakkabıya bağlı olarak değişecektir. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir.

 Doğru Ayakkabı Seçimi Yapmak İçin Birkaç Kural

“İlk olarak ayakkabının nerede kullanılacağı ve ayakkabının tarzı belirlenmelidir.”

Spor yapılırken kullanılacak olan ayakkabı, tabanı ile birlikte oldukça esnek olmalı kullanılan malzeme ise hava alır bir malzeme olması gerekir. Spor bir ayakkabı ayağı tamamen sarmamalıdır, ayak ayakkabının içerisinde gayet rahat olmalıdır. Bu şekilde spor boyunca ayaklarda oluşan şişlik sizi rahatsız etmez, esnek yapısı ile istediğiniz hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz ve hava alan malzeme ile de terlemeyi önler.

Özel günler için kullanılacak olan bir kundura ise ayağı tamamen sarmalı, hava alan kaliteli bir malzemeden üretilmiş olmalı ve taban esnek olmalıdır. Bayanlarda topuklu ayakkabı seçiminde topuk ve taban arasındaki boşluk 3 santimden fazla olmalı, ayak ayakkabının içerisinde yürürken kayma yapmamalıdır.

Ayakkabı numara seçimi en önemli unsurlardan bir tanesidir. Doğru numara seçimi yapmak için alınacak her ayakkabı iki ayağında denenmesi gerekir. Sert zeminde en az 4 ya da 5 adım yürümek gerekir. Ayakkabı alışverişi sabah saatlerinde değil her zaman öğleden sonra yapılmalıdır. Gün içinde şişen ayak numara seçimi yapma konusunda sizi yanıltıcı olabilir.