Ayakkabı Kokusunu Gidermek İçin 7 Altın Çözüm!

Hayatımızdaki bazı şeylerin tadını, bazılarının renklerini ve dokunuşunu, bazılarınında şekillerini unutamazsınız. Peki ya kokular? Ayakkabılarda rastlanan koku problemi hemen hemen herkesin müzdarip olduğu bir konu. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve oldukça can sıkıcı bir durum olan ayakkabı kokuları, uzun yürüyüşler sonucu ayağın terlemesinden ve hava almamasından bazen de yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabilir.

Ayakkabı kokusu genellikle ayak kokusu ile aynı anda ortaya çıkar. Bunun sebebi ise ayak mantarıdır. Ayak mantarıda, ayakların temizliğinin yapılmaması, çorapların düzenli olarak değiştirilmemesi ve ayakların uzun süre boyunca ayakkabı içinde kalmasından kaynaklanabilir. Ucuz ayakkabı üretiminde kullanılan malzemeler ve yapay kimyasallar, ayağın doğal yapısını çok kötü etkiliyor. Özellikle yaz aylarında artan hava sıcaklıkları ile ter,nem ve dolayısıyla ayak kokusuda artıyor. Peki Ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Gelin buna bakalım…

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Karbonat ile Ayakkabı Kokusuna Son

Doğal bir kimyasal element olan sodyum bikarbonat hemen hemen her evde vardır. Karbonat lekeleri, kokuyu ve nemi hapseder. Dolayısıyla ayakkabı kokusunu önlemede etkili bir çözümdür. Geceleri sodyum bikarbonattan bir kaşık alıp ayakkabınızın içine dökebilirsiniz. Karbonatı ayakkabınızın içinde gece boyunca beklemesine izin verin. Kokuyu hemen yok edecektir.

Doğal Malzemelerin Gücünü Keşfedin

Ada çayı yaprakları, lavanta yaprakları ve limon kabuklarını tercih edebilirsiniz. Bu malzemelerden birini alın ve ayakkabınızın içine koyun. Sabaha kadar kötü koku geçmiş olacaktır.

 

Pudra ile Ayakkabı Kokusuna Savaç Açın

Pudra ile ayakkabı kokusuna savaş açın. Bebek pudrasından veya talk pudrasından bir kaşık alın ve ayakkabınızın içine dökün. Sabaha kadar bekleyin. Ayrıca ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza süreceğiniz talk pudrası, ayaklarınızdaki nemi kontrol altında tutacaktır.

Çay Ağacı Yağı ile Ayakkabılarınızı Dezenfekte Edin

Çay ağacı yağının içinde bulunan dezenfektan özelliklerle ayakkabı kokusunun önüne geçebilirsiniz. Çay ağacı yağını aktarlarda çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Her akşam bir kaç damla ayakkabınıza damlatmayı unutmayın.

Sirke ile Ayakkabıda Biriken Mikroplardan Kurtulun

Fısfıslı bir şişeye yarısına kadar sirke yarısına kadarda su koyarak kullanabilirsiniz. Her akşam ayakkabınızın tabanına sirkeli suyu sıkın ve sabaha kadar havalandırmaya bırakın.

Ayakkabı Tabanını Sık Sık Değiştirin

Denediğiniz tüm yöntemlere rağmen ayak ve ayakkabı kokusuna çözüm bulamadıysanız. Ayakkabılarınızın tabanlıklarını sık sık değişmeniz kokuyu gidermeye yardımcı olacaktır.

Kalitesiz Ayakkabılardan Derhal Vazgeçin

Ucuz ayakkabı alıp sürekli değiştiririm düşüncesindeyseniz öncelikle bu fikrinizden hemen vazgeçmelisiniz. Sadece ayak kokusunu gidermek için değil, eklem ağrıları, baş arıları, yürüyüş bozukluklarına sebep olan kalitesiz ve ucuz ayakkabılardan derhal kurtulmalısınız. İçi ve dışı Dana derisi özelliğine sahip, mümkünse deri tabanlı değilse mevsim şartlarına uygun taban özelliğine sahip ayakkabılar tercih edilmelidir. Hem uzun süreli kullanabilecek hem de ayakkabı kokusundan şikayetçi olmayacaksınız. Gerçek deri ayakkabılar için www.ilvi.com web sitemizi ziyaret edin.