Ayakkabı Alırken Ne Kadar Boşluk Olmalı?

Ayakkabı Alırken Ne Kadar Boşluk Olmalı? Nasıl Bir Ayakkabı Alışverişi Yapmalısınız?

Ayaklar vücudumuzun en ağır işçisidir… Bu nedenle, onun için makul olan ayakkabıları seçmek ve beklentilerini korumak bizim yükümlülüğümüzdür. Öyleyse, serbest ayaklar konusunda temkinli olmamız gereken odaklar nelerdir? Ayağınızı dış elemanlardan koruyor mu? Ayak gelişimine izin verecek kadar uyarlanabilir mi?

Sert ayakkabılar ayaklarda duruş,şekil bozukluklarına ve nasırlara neden olabilir. Ayak terinin kaybolmasına izin verecek maddelerden yapılmış olabilir. Bu durumu ortadan kaldıran en önemli malzeme hakiki dana derisidir. Kalitesiz ve ne şekilde üretildiğinde emin olmadığınız ayakkabı ürünlerini tercih etmeyiniz.

Uç Kısmı Geniş Mi Esnek Mi Olmalı?

Ayak parmaklarınız yandan ve üstten basmamalıdır. Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına neden olabilir. Topuk uzunluğunuz makul mü? Yetişkinlerde yaklaşık 3.5 cm’dir. Unutmayın: Herhangi bir darbe noktası olmayan düz ayakkabılar ve topuklu ayakkabılar ayak sağlığı için uygun değildir. Sürekli olarak giyilen yüksek topuklu ayakkabılar ayak işkencesine neden olabilir, buna ek olarak diz ağrısı ve parmaklarda şekil bozuklukları yaşanabilir.

Yine De Şikayetçi Misiniz?

Aslında tüm bunlara rağmen sorun yaşıyorsanız durum ayak yapınızdan kaynaklanıyor olabilir! Gerçek şu ki, uygun ayakkabıları alışveriş yapmak için en iyi yaklaşım ayağınızı tanımaktır. Islak ayağınızla bastığınız kuru zeminde ortaya çıkan izlenime bir göz atarak ayak tipinizi anlayabilirsiniz. Temel olarak 3 çeşit ayak vardır: Düztaban, Normal ve Çukurtaban. Mükemmel sıradan ayak türüdür. Tüm ayaklar tam olarak bu üç türden biri olarak kategorize edilemez. Ortopedik rahatsızlıklardan dolayı ayağınızın sıradan olmaması durumunda, ortopedik bir uzmana danışmalı ve ayağınıza alışılmadık şekilde ayarlanmış ayakkabılar almalısınız.

Klasik Ayakkabıda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dış taban zemine temas eden ve sağlamlık için dana derisinden yapılan ayakkabıdır. İç taban, ayağın alt kısmı ile temas eden ve dana derisinden yapılması gereken ayakkabı parçasıdır. İç ve dış taban arasında sıkıştırılmış bir malzemeden yapılmış bir kaplama vardır. Ayakkabının üst parçasında, tabanın başından 1.5 cm uzakta olması, ayağın hava almasını sağlar. Topuk üst kısmı istiflenmeli, dana derisi taban kısmı elastik olmalıdır. Topuk ve taban tabanı benzer bir çizgide olmalıdır. Doğru topuk uzunluğuna sahip ayakkabılar, topuksuz seviye ayakkabılardan daha avantajlıdır. Topuk boyu, bebek ve çocuklar için 0.5 cm, daha büyük çocuklar için 1.5-2 cm, yetişkin erkekler için 2.5 cm ve yetişkin bayanlar için 3.5 cm olmalıdır. Bayanlardaki yüksek darbe noktaları bir süre sonra taraklı bir ayağa neden olur. Benzer şekilde, yüksek topuklu ayakkabılar bacakların sırt kaslarında kısalmaya ve alt bacak tendonlarının uzamasına ve zayıflamasına neden olarak alt bacağın aşırı uzamasına neden olur. Ayak parmakları ve ayakkabıların önü arasında 12 mm’lik bir delik bulunmalıdır.

Ayakkabının üst parçasındaki ve parmaklar arasındaki gruplar, dana derisi, hassas silikon içeren cildi rahatsız etmeyen malzemelerden yapılmalıdır. Bu ayakkabı tabanları aşırı derecede düz ve sert olmamalıdır. Alt bacak altlıkları olmadığından, ayakkabı artışının topuk boyları olarak alt bacak burkulması tehlikesini arttırırlar. Ayakkabı seçerken göz ardı edilmemesi gereken en önemli standart: başlangıçta ayak sağlığımız, daha sonrasında stil ve harika görünüm olmalıdır.